User Tools

Site Tools


past_masters

Past Masters

Year(s) Status1) Name
2016 Robert A. Vice
2015 * William F. Zablowsky, III
2014 Timothy P. Blanchard
2013 David W. Cassady, Jr.
2012 * William F. Zablowsky, III
2011 Robert A. Hughes
2010 Robert C. Asbury
2009 David G. Goodfellow
2007-2008 C. Steven Blanchard
2006 Barry E. Standish
2004-2005 James A. Coffin, Jr.
2003 * David W. Romer
2002 Walter A. Bradford
2001 Benjamin Barker
2000 Henry E. Goodnow, Jr.
1999 Louis M. DeMelo
1998 Michael J. Douglas
1997 Kenneth H. Nantais
1996 Michael A. Fruzzetti
1995 Mark C. Donegan
1994 Richard S. Nantais
1993 * Paul M. Whalen
1992 William C. Allison
1991 Edward J. Broussard
1990 * Donald H. Plant
1989 * James E. Manchester
1988 * Norman F. Franz
1987 * Richard A. Franz
1986 Joseph Russo, Jr.
1985 Paul W. Bain
1984 Clifford W. Holman
1983 * Raymond W. Hertz
1982 * Raymond L. Patton
1981 Albert J. Hardy
1980 * Herbert E. Day
1978-1979 * Herbert E. Thompson, Jr.
1977 * Joseph W. Macallister
1976 William C. Allison
1975 * Herbert E. Day
1974 * Maurice K. Richmond
1972-1973 * Oliver Harju
1971 * Preston H. Richmond
1970 * Robert F. Mizaras
1969 * Norman F. Franz
1968 * H. Alden Sinnott, Jr.
1967 * Stanley E. Barnicoat
1966 * William R. Holmes
1965 Bruce G. Atwood
1964 * J. Warren Tufts
1963 * Arthur P. Craig
1962 * Crawford Wright
1961 * Robert L. Cushing
1960 * Edwin O. Wilson
1959 †* Arthur A. Hanson
1958 * Donland A. Martin
1957 * Adnah H. Harlow
1956 * Charles R. Carey
1955 * Winthrop K. Winberg
1954 * Paul Weaver
1953 * Walter J. D. Mcneil
1952 * Lloyd E. Banks
1951 †* G. Ward Stetson
1950 * Frederic J. Carey
1949 * Roderick G. Matheson
1948 * Walter R. Norris
1947 * Willard A. Dunham
1945-1946 * Norman W. Lindsay
1943-1944 * Clyde S. Thomas
1941-1942 * Frank J. Dow
1939-1940 * Robert A. Clark
1938 * N. Merill Sampson
1937 †* Dalton L. Penniman
1935-1936 * Ernest S. Pratt
1933-1934 †* Frederick S. Weston
1931-1932 * Ichabod B. Thomas, Jr.
1929-1930 * Mryon L. Hinckley
1927-1928 * Fred F. Churbuck
1925-1926 * Arthur W. Cunningham
1923-1924 * Albert A. Thomas
1921-1922 * Clarington H. Berry
1919-1920 * John G. Paun
1917-1918 * William W. Brackett
1915-1916 †* Theodore N. Wood
1913-1914 * Harold S. Thomas
1911-1912 * Charles N. Warren
1909-1910 * George F. Cox
1907-1908 * Sylvanus L. Brett
1905-1906 * Dr. Winsor F. Fryer
1904 * George E. White
1903 * Charles L. Starkey
1901-1902 * Ichabod B. Thomas
1900 * Wilkes H. F. Pettee
1898-1899 * William R. Mitchell
1896-1897 * Josiah H. Cushing
1894-1895 †* George A. Cox
1892-1893 * Homer R. Caswell
1890-1891 * George W. Lovell
1888-1889 †* Arlon R. Dustin
1886-1887 * James H. Weston
1885 * Reland F. Barrows
1883-1884 * Otis L. Barden
1881-1882 * Charles W. Drake
1880 * Charles L. Starkey
1878-1879 * James M. Coombs, Jr.
1876-1877 * Warren H. Southworth
1874-1875 * Francis R. Eaton
1873 * Reland F. Barrows
1872 * Charles H. Carpenter
1868-1871 * Andrew B. Bosworth
1866-1867 * Benjamin F. Tripp
1864-1865 * John Shaw, Jr.
1)
† District Deputy Grand Master
* Deceased
past_masters.txt · Last modified: 2017/06/01 02:55 (external edit)